Opis pracy
Prawo dostępu do broni palnej to dosyć kontrowersyjne i ważne zagadnienie w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego oraz prawa. Dyskusja na temat wolności obywatelskich, a także ochrony społeczności budzi zainteresowanie oraz doprowadza do wyrażania różnorodnych opinii na ten temat. W kontekście lokalnym, analiza opinii mieszkańców wybranego powiatu na temat broni palnej może dostarczyć cennych informacji na temat postaw, przekonań oraz potrzeb społeczności lokalnej z racji faktu, iż w literaturze trudno spotkać się z dużą ilością publikacji, dotyczących opinii respondentów na temat posiadania i użytkowania broni palnej.
Problemem badawczym w niniejszej pracy jest uzyskanie opinii i analiza stanowisk mieszkańców analizowanego powiatu odnośnie prawa dostępu do broni palnej, poprzez odpowiedzi na pytania główne, które zostały opracowane w toku badań wstępnych:
- Jakie skojarzenia budzi broń palna?
- Czy Polska jest bezpiecznym krajem?
- Czy sytuacja międzynarodowa Polski jest stabilna?
- Jak duży procent osób, posiada umiejętności posługiwania się bronią palną?
- Jak dużo osób, miało w swoim życiu do czynienia z bronią palną?
- Czy przepisy regulujące posługiwanie się bronią palną są odpowiednio skonstruowane?
Celem niniejszej pracy jest analiza opinii mieszkańców wybranego powiatu odnośnie prawa dostępu do broni palnej. Praca ma na celu zbadanie oczekiwań dotyczących prawa, różnorodności poglądów i motywacji wśród mieszkańców powiatu, a także zidentyfikowanie czynników, które wpływają na ich decyzje.
Niniejsza praca stanowi zbiór informacji na temat prawa dostępu do broni palnej, z uwzględnieniem informacji, których przedmiot stanowi analizę wybranego obszaru badania na podstawie badań własnych (ankiety), literatury przedmiotu oraz artykułów, czasopism naukowych, a także aktów prawnych, w których znajdują się zagadnienia związane z tematem pracy. Mając na uwadze powyższe założenia i chęć uzyskania najbardziej wiarygodnych wyników dociekań, przyjęto następujący układ opracowania.
W rozdziale pierwszym, zostały wskazane podstawowe informacje na temat broni palnej. Rozdział ukazuje definicję w świetle polskiego ustawodawstwa, a także stanowi źródło wiedzy na temat budowy i działania broni palnej, jej kategorii, rodzajów oraz charakterystyki występujących rodzajów broni na rynku.
Rozdział drugi, to obszar, w którym zostały poruszone kwestie związane z prawnymi aspektami wydawania oraz wycofywania pozwolenia na broń palną w Polsce. Rozdział wskazuje na ustawowe warunki wydawania pozwoleń, a także na podstawy jakie muszą zostać spełnione do tego, aby dane pozwolenie zostało wycofane. Określa również wyjątki związane z wydawaniem pozwoleń w Polsce w aspekcie organów takich jak Policja czy wojsko.
Rozdział trzeci, ma na celu ukazanie obowiązków wynikających z użytkowania broni palnej. To przede wszystkim takie kwestie jak: zasady bezpiecznego posługiwania się bronią palną, Europejska Karta broni palnej, a także wszelkie informacje dotyczące warunków przechowywania, noszenia i przewożenia broni palnej oraz jej zdobywania i deponowania.
Rozdział czwarty został poświęcony analizie zebranych w ankiecie danych, odnoszących się do pozwolenia na broń palną. Rozdział ukazuje informacje dotyczące metod, technik i narzędzi badawczych, wykorzystywanych w badaniach naukowych, charakteryzuje respondentów biorących udział w badaniu oraz skupia się na zaprezentowaniu, omówieniu i analizie zebranych odpowiedzi.
Podobne prace
Postępowanie w sprawie uzyskania pozwolenia na broń palną
Rodzaj pracy: Licencjacka | Stron: 53
Środki przymusu bezpośredniego stosowane przez Policję
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 68