Co znajdziesz na tej stronie?
Opis pracy
Spis treści pracy
Wstęp
1.Promieniowanie elektromagnetyczne
2.Prawa absorpcji
3.Aparatura
4.Widma absorpcji
5.Zastosowanie tej metody w kryminalistyce
Bibliografia
Wstęp
Spektroskopią nazywamy dział nauki zajmujący się oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego z materią we wszystkich jej makro- i mikroskopowych formach. Oddziaływanie to charakteryzuje się tym, że energia jest pochłaniana (absorbowana) lub wysyłana (emitowana) przez materię w skończonych porcjach — kwantach energii. Badając długość fali lub częstość absorbowanego lub emitowanego promieniowania, możemy wyznaczyć wartość zmian energii w procesie oddziaływania promieniowania z materią, a tym samym określić poziomy energetyczne badanego układu.
Promieniowanie elektromagnetyczne
Promieniowanie elektromagnetyczne można opisać dwojako: jako falę i jako strumień fotonów. Fala elektromagnetyczna to rozchodzące się w przestrzeni i w czasie spójne drganie pól elektrycznego i magnetycznego. Fali takiej można przyporządkować długość A i częstość v. Obydwie wielkości są ze sobą związane zależnością
h = c/v
gdzie: — długość fali, v — częstość, czyli liczba cykli na jednostkę czasu |Hz|; c — prędkość rozchodzenia się światła w próżni jest wielkością stałą i wynosi 3.00-1010 cm • s_l.
Prędkość rozchodzenia się promieniowania elektromagnetycznego w ośrodku materialnym u jest mniejsza od prędkości c i zależy od gęstości optycznej ośrodka. Stosunek prędkości c do prędkości u nazwano bezwzględnym współczynnikiem załamania n:
n=c/u
Zakres długości fali obejmujący promieniowanie elektromagnetyczne jest bardzo szeroki i rozciąga się od bardzo krótkich fal promieniowania kosmicznego, o długości fali rzędu 10 14 m, do bardzo długich fal radiowych o długości rzędu 10 6 m. Inny sposób opisu promieniowania elektromagnetycznego polega na traktowaniu go jako strumienia cząstek — fotonów. Fotony są wprawdzie pozbawione masy spoczynkowej, ale niosą z sobą ściśle określoną energię, którą wyraża zależność Plancka.