Co znajdziesz na tej stronie?
Opis pracy
Wprowadzenie do tematyki pracy
Borelioza z Lyme bywa nazywana chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową (LB, Lyme borreliosis). Dane epidemiologiczne dowodzą, że choroba się rozprzestrzenia i można mówić o narastającym problemie klinicznym w tej kwestii. Trudności diagnostyczne wiążą się z polimorfizmem i potencjałem patogenności krętka, bogatą i jednocześnie mało swoistą symptomatologią. Wszystkie te czynniki czynią tę jednostkę chorobową trudną do zwalczenia przez ludzki układ odpornościowy.
Kleszcze potrafią dostosować się do zmieniających się warunków środowiska. Latem występują nie tylko w lasach, ale też łąkach i trawnikach. Nie mają naturalnych wrogów, a ciepłe zimy sprzyjają wzrostowi ich liczebności. W miesiącach zimowych potrafią przetrwać w piwnicach. W naturalnych warunkach ich żerowanie trwa od kwietnia do czerwca oraz ponownie od września do października. Obecnie obserwuje się, że aktywność kleszczy w miastach zmieniła się i trwa od marca do lipca i ponownie od września do listopada. W związku z tym, że odnotowuje się coraz więcej zachorowań na boreliozę temat jest aktualny i wymaga zainteresowania.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci częstotliwość zachorowań na choroby odkleszczowe (tick-borne diseases – TBD) uległa zdecydowanej zmianie. Liczebność kleszczy w największym stopniu zależy od:
- zasięgu bytowania, na który wpływają zmiany klimatyczne
- popularności aktywnych form spędzania wolnego czasu, wypoczynku w postaci turystyki
- handlu zwierzętami, szczególnie egzotycznymi oraz produktami pochodzenia zwierzęcego
Czynnikiem wpływającym na zwiększenie liczby zakażeń jest również „pojawianie się nowych patogenów jako wyniku zmienności i dużej plastyczności ich genomów (np. Borrelia spp.), a także pozyskiwanie genów chorobotwórczości w wyniku HGT (horizontal gene transfer – horyzontalny transfer genów), prowadzące do przełamywania barier międzygatunkowych przez nowe patogeny bakteryjne czy wirusowe.” Choroby odkleszczowe stanowią palący i narastający problem. Z tych powodów podjęłam się napisania pracy właśnie o takiej tematyce.
Wiele osób bagatelizuje ukąszenie przez kleszcza, co nie ułatwia diagnostyki. Wiedza o chorobie wśród lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów nadal jest niedostateczna. Powoduje to częste nieuwzględnianie w diagnostyce zakażenia bakterią Borrelia burgdoferi (BB). Szacuje się, że na świecie właściwie rozpoznaje się jedynie co siódmy przypadek boreliozy. Szczególnie niebezpieczne są konsekwencje nieleczonej boreliozy. Może mieć poważne skutki szczególnie dla układu krążenia, układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego.
Celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie podstaw dotychczasowej wiedzy na temat boreliozy. Szczególnie skupia się ona na przedstawieniu problemów opiekuńczych, pojawiających się w trakcie choroby. Praca ma na celu wskazać środki i metody do zapewnienia choremu właściwej pielęgnacji, opieki i wsparcia.
Spis treści pracy
1. Wstęp
2. Przegląd piśmiennictwa
3. Etiologia i patogeneza boreliozy
4. Epidemiologia
5. Objawy kliniczne
5.1. Stadium wczesne rozsiane
5.2. Stadium późne
6. Diagnostyka i leczenie
6.1. Badanie ELISA
6.2. Western Blot
6.3. PCR i PCR Real time
6.4. LTT
6.5. CD57
6.6. Oznaczenie HLA
7. Przebieg choroby
8. Powikłania boreliozy
9. Opieka nad pacjentem z boreliozą
9.1. Rola i zadania pielęgniarki w opiece nad pacjentem z boreliozą
10. Cel pracy
11. Materiał i metoda badań
12. Studium przypadku
12.1. Opis przypadku
12.2. Proces pielęgnowania
13. Podsumowanie
14. Wnioski
15. Streszczenie
13. Bibliografia
14. Wykaz skrótów
15. Wykaz rysunków
16. Wykaz tabel