Co znajdziesz na tej stronie?
Opis pracy
Wprowadzenie do tematyki pracy
W przeciągu ostatnich lat nastąpił intensywny rozwój kosmetyki. Nie mówimy jedynie o kosmetyce upiększającej, ale także o leczniczej, opartej na szerokiej wiedzy medycznej z obszaru fizjologii, anatomii, dermatologii, chirurgii, a w szczególności na rozwoju chemii i technologii, preferującej ciągłego pogłębiania wiedzy, dotyczącej działania składników czynnych na skórę. Społeczeństwo, w którym żyjemy, stale zmaga się z zachodzącymi zmianami naturalnymi w otoczeniu takim jak upływ czasu.
XXI w. jest już wiekiem, który z biegiem czasu, trybem życia, diety, pracy oraz codzienności, skutkuje starzeniem się naszych komórek oraz przyspiesza proces starzenia się ich jak i skóry. Skóra jako organ jest niezbędna do prawidłowego procesu rozwoju nas jak i funkcjonowania. Chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi, izolując od środowiska zewnętrznego. Pielęgnacja skóry u każdego z nas w dniu codziennym występuje indywidualnie i stosownie co do potrzeb. Pielęgnacja ciała, twarzy, kosmetyczne makijaże, modne uczesanie, ubiór to czynniki, które są spotykane na porządku dziennym. Każdy chce wyglądać zdrowo, schludnie, modnie. Wygląd bardzo dużo świadczy o danej osobie, dzięki niemu nawiązujemy relacje między sobą.
Skóra jest jednym z najważniejszych narządów, który stanowi 16% wagi ciała. Spełnia wiele ważnych funkcji w codziennym życiu. Jej wartość jest bezcenna, dlatego ważna jest jej pielęgnacja oraz odpowiednia profilaktyka przed różnymi rodzajami schorzeń. Skóra bierze udział w procesie metabolizmie białek, tłuszczów, hormonów i witamin. Jej główną zaletą jest odgrodzenie świata wewnętrznego organizmu ze światem zewnętrznym. Największy magazyn wody, który zawiera 1/3 wszystkich płynów, ¼ całkowitej objętości krwi krążącej.
Opis zawartości pracy
W pracy skupiono się na wyjaśnieniu funkcji skóry jak i wprowadzeniu kwasu hialuronowego jako wypełniacza.
Praca składa się z trzech rozdziałów. Rozdział pierwszy obejmuje wprowadzenie kwasu hialuronowego, głównie jego skład, jakie jest jego zastosowanie w organizmie. Również jest przedstawiona jego podstawowa funkcja, lokalizacja w narządach, jego otrzymywanie i właściwości.
Rozdział drugi wprowadza kwas w świat kosmetologii, gdzie jest spotykany, w jakiej postaci, jaki najlepszy efekt jest uzyskany podczas zabiegów. Omówione są także w tym rozdziale skutki jego zaniku, występowanie kwasu hialuronowego w maskach kolagenowych, a następnie wprowadzenie kwasu jako wypełniacz. Opisane są jego czynne substancje, metody i zasady wypełniania za pomocą iniekcji. Nie zabraknie w tym rozdziale przedstawienia głównych kosmetyków gdzie występuje HA w małocząsteczkowej i wielkocząsteczkowej formie, wraz z jego wysokim stężeniem.
W trzecim rozdziale szczegółowo przedstawione są zasady stosowania wypełniacza, wywiad z pacjentem który jest bardzo istotny, przebieg zabiegu, wskazania, przeciwwskazania względne i bezwzględne. Zobrazowane są na rycinie 10 miejsca iniekcji wypełniaczy tkanek miękkich. Kończący rozdział przedstawia postępowanie po zabiegu. Na co należy zwracać szczególną uwagę i jak pielęgnować skórę po zabiegu.