Opis pracy
Pojęcie totalitaryzmu powiązane jest z procesami zachodzącymi w społeczeństwach XX wieku (Niemcy, Włochy, ZSRR) , choć można wskazywać przykłady społeczeństw wcześniejszych, w których podobne procesy miały miejsce. Wymienić można Carską Rosję, Rzym za czasów Dioklecjana, idealną republikę Platona, Genewę pod władzą Jana Kalwina, a także takie nieeuropejskie społeczeństwa jak maoistowskie Chiny, czy też poddane totalitarnemu racjonalizmowi technologicznemu Stany Zjednoczone.
W pracy zajęto się przedstawianiem zjawiska XX-to wiecznego totalitaryzmu europejskiego, wspominając również o współczesnych reżimach totalitarnych m.in. koreański, kubański, czy białoruski. Wobec rozległości problematyki, ogromnej ilości prac, jakie na ten temat napisano uważam, iż jest to zadanie trudne przedstawiono jak straszne spustoszenie w naszej psychice wyrządził okres panowania totalitaryzmu. W pracy przedstawiono problemy i zagadnienia, które składają się na złożoność przedstawionego tematu, ukazano mechanizm dochodzenia do władzy przede wszystkim dwóch największych dyktatorów XX wieku, a także ideologiczne i społeczne podłoże kształtowania się totalitaryzmu.
Poprzez totalitaryzm rozumie się system rządów zmierzających do bezwzględnego podporządkowania się całego społeczeństwa partii, państwu oraz jednej nadrzędnej ideologii, która przeniknie całe społeczeństwo. Taką ideologię stanowił komunizm, z którym termin totalitaryzmu najczęściej jest kojarzony. Pojęcie to również obejmuje wszystkie postacie faszyzmu – jak włoskiego czy hitlerowskiego .
Mimo różnic występujących pomiędzy typami państw totalitarnych (korporacjonizm w faszyzmie, rasizm i antysemityzmu w nazizmie III Rzeszy, odebranie własności, walka klasowa i uniwersalistyczne hasła w komunizmie sowieckim), uderzające podobieństwo między nimi pozwalają na wyodrębnienie totalitarnego systemu sprawowania władzy. Totalitaryzm od tradycyjnych rządów autokratycznych lub dyktatorskich różni nie tylko terror, lecz przede wszystkim posługiwanie się nowoczesną techniką i organizacją pracy, bez której kontrola nad społeczeństwem byłaby nieosiągalna. Totalitaryzm wyjaśnia się również jako militaryzacja życia publicznego w imię podniesienia skuteczności rządzenia, nawiązująca do rozwiązań z czasów I wojny światowej. Krytyka, jaka wystąpiła głównie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, która zarzucała teorii totalitaryzmu ideologiczną tendencyjność w nowszym ujęciu odeszła od pierwotnej tezy. Sugeruje ona niezmienność, nieodwracalność i jednolitość totalitaryzmu, pozostawiają miejsce na ewolucję, niestabilność, a nawet elementy pluralizmu. Towarzyszy temu tendencja do ograniczania stosowania pojęcia totalitaryzmu tylko do krajów komunistycznych w epoce rządów Stalina i jego odpowiedników w tym okresie .
Pierwszy rozdział pracy zawiera wprowadzenie do analizowanej tematyki.
W rozdziale drugim pracy przedstawiono genezę powstania totalitaryzmu w dobie XX wieku. Ujmę również podstawowe idee, jakie towarzyszyły temu zjawisku opierając się na trzech państwach – Włochy, Niemcy i Rosja.
W rozdziale trzecim „Przykłady rządów totalitarnych w historii” opisane zostały rządy faszyzmu włoskiego i niemieckiego oraz komunizmu radzieckiego. Podjęto próbę udowodnienia, iż działania faszystów zmierzały do osiągnięcia „jedności narodowej”, a działania komunizmu do „jedności klasowej” proletariatu.
W rozdziale czwartym zatytułowanym „Zagrożenia wynikające z założeń totalitaryzmu” opisano zagrożenia wynikające z systemu sprawowania władzy totalitarnej. Przedstawiono, jakie spustoszenia zostawił po sobie system totalitarny m.in. zagłada mniejszości narodowych, które nie odpowiadały założeniom totalitarnym.
Rozdział piąty zawiera opis reżimów występujące w państwach Ameryki, Azji i europy. Postaram się udowodnić zależność reżimów – koreańskiego, chińskiego, kubańskiego i białoruskiego od systemu sprawowania władzy w Rosji.
W pracy przedstawiono rządy totalitarne faszyzmu włoskiego, nazizmu niemieckiego oraz komunizmu radzieckiego jak również współczesne reżimy totalitarne m.in. koreański, kubański, korzystając z dzieł znakomitych pisarzy.