Opis pracy
Celem pracy jest omówienie pokojowego, arbitrażowego rozstrzygania sporów międzynarodowych na przykładzie Stałego Trybunału Arbitrażowego. Trybunał ten jest
międzynarodową organizacją arbitrażową powołaną na mocy ustaleń konferencji w Hadze w 1899 roku. Jest to więc instytucja posiadająca ponad stuletni rodowód.
Niniejsza praca jest poświęcona właśnie sądowym sposobom rozwiązywania sporów na przykładzie Stałego Trybunału Arbitrażowego.
Praca składa się z trzech rozdziałów. W rozdziale pierwszym opisano pojęcie i rodzaje sporów międzynarodowych. Rozdział drugi prezentuje kwestie związane z genezą i strukturą organizacyjną Stałego Trybunału Arbitrażowego. Zwrócono uwagę na takie szczegółowe kwestie, jak: pojęcie arbitrażu, początki i rozwój arbitrażu międzynarodowego, podstawy prawne utworzenia Stałego Trybunału Arbitrażowego, jak również struktura organizacyjna Stałego Trybunału Arbitrażowego. Z kolei w rozdziale trzecim dokonano charakterystyki przebiegu postępowania przed Stałym Trybunałem Arbitrażowym. Poszczególne punkty tego rozdziału są poświęcone jurysdykcji Stałego Trybunału Arbitrażowego, wniesieniu sporu, mianowaniu arbitrów, charakterowi prawnemu orzeczeń Stałego Trybunału Arbitrażowego oraz funkcjonowaniu Stałego Trybunału Arbitrażowego w praktyce.
Podstawę źródłową pracy stanowią monografie omawiające problematykę dotyczącą sporów międzynarodowych i działalności Stałego Trybunału Arbitrażowego. Niezwykle pomocne okazały się opracowania autorstwa M. Iwanejki. Przy pisaniu pracy posługiwano się także podręcznikami do prawa międzynarodowego publicznego, a także artykułami opublikowanymi w periodykach prawniczych i politologicznych.