Opis pracy
Rola transportu ogółem, a przez to i transportu drogowego oceniana była dotychczas w oparciu o jej relację i udział w handlu regionalnym. Globalizacja zmieniła takie podejście. Zdolność kraju i jego poszczególnych regionów do udziału w światowym handlu determinowana jest przez jakość i wydajność systemu transportowego. Rozwój handlu międzyregionalnego i międzynarodowego otwiera nowe rynki skupu i zbytu, które są dostępne tylko w oparciu o sprawny system transportowy .
Działalność związana z transportem zapewnia sprawne i efektywne funkcjonowanie wszystkich gałęzi gospodarki narodowej, stanowi czynnik wzbudzający rozwój społeczno-gospodarczy poszczególnych regionów i krajów. Transport jest dziedziną łączącą różnych oddzielnych i niezależnych sfer działalności społecznej i gospodarczej.
Niewłaściwie i niesprawnie organizowany transport ogranicza efektywną funkcjonalność większości sfer gospodarczych. Brak odpowiedniej synchronizacji między działalnością transportową a innymi gałęziami gospodarki ogranicza ogólne możliwości rozwoju.
Dlatego też właściwe i pożądane funkcjonowanie transportu, jak również jego rozwój, wymaga odpowiednich nakładów, które musi ponieść państwo. Wydatki takie zapewniają wydajną funkcjonalność pozostałych gałęzi gospodarki. Obserwujemy tu ścisłą zależność między rozwojem gospodarki narodowej i rozwojem transportu. Bez poświęcenia odpowiedniej uwagi rozwojowi systemu transportowego nie można liczyć na rozwój pozostałych dziedzin gospodarki, takich jak: przemysł, rolnictwo, budownictwo. Równocześnie nie będziemy obserwować rozwoju transportu bez rozwoju pozostałych dziedzin gospodarczych.
Niniejsza praca opisuje podstawowe zagadnienia drogowego transportu międzynarodowego.
Przedstawiono rolę transportu drogowego w ujęciu gospodarczym, przybliżono potrzeby transportowe w odniesieniu do przyczyn ich powstawania. Podjęto próbę scharakteryzowania międzynarodowego transportu drogowego.
Istotnym elementem pracy jest wyszczególnienie kierunków przemieszczeń na przykładzie Polski i opis infrastruktury transportu drogowego. Opisano środki transportu zarówno w przewozach pasażerskich, jak i w przewozach towarowych. W podobnym podziale przedstawiono stosowane technologie przewozu.
Praca zawiera analizę potrzeb przewozowych dla wybranych krajów Unii Europejskiej. Znaczną część pracy poświęcono opisaniu elementów procesu transportowego, co objęło ogólną charakterystykę procesu transportowego i jego szczegółową charakterystykę. Poruszono również aspekt gospodarowania w przewozach międzynarodowych.
Podobne prace
Zarządzanie przedsiębiorstwem w branży transportu, spedycji i logistyki
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 65