Wpływ działalności Europejskiego Centrum Bajki na kreowanie marki turystycznej Pacanowa - studium atrakcyjności turystycznej na przykładzie turystyki literackiej
Podstawowe informacje o pracy
Opis pracy
Celem pracy jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego i historycznego miejscowości Pacanów oraz zbadanie wpływu działalności mieszczącego się w niej Europejskiego Centrum Bajki na kreowanie marki turystycznej Pacanowa. Treść pracy ma potwierdzić, że nikomu nieznana i mało atrakcyjna miejscowość, ale korzystnie położona i posiadająca ciekawą historię, pod wpływem zamieszczenia jej nazwy w znanym utworze dla dzieci, może stanowić punkt zaczepienia i stworzenia miejsca, do którego zechcą podróżować ludzie. Najpierw będą sprawdzać, czy Pacanów naprawdę istnieje, a następnie postanowią zobaczyć, co ciekawego jest w miejscowości, do której tak bardzo pragnie dotrzeć Koziołek Matołek.
Do pewnego momentu to wystarczyło. Kto tu jednak przyjechał szybko zorientował się, że w Pacanowie nie ma nic interesującego. Została wprawdzie zaspokojona jego ciekawość, ale drugi raz nie zapragnie tu wrócić, bo i po co? Potrzebne było zatem coś więcej. Możliwe jest wskazanie jednej pracy badawczej na ten temat, a jest nią pozycja „Koziołek Matołek zmienia…” pod redakcją naukową Karoliny Kępczyk i Rafała Kasprzaka, która jest raportem z projektu badawczego pod tym samym tytułem, a dotyczącego uczestnictwa dzieci i młodzieży w kulturze. Praca ta jest bardzo wnikliwą analizą różnorodnych wskaźników dotyczących rozwoju oraz marki ECB i Pacanowa. Spojrzenie na ten temat jest raczej ogólną analizą pewnych uwarunkowań i efektów, które wskazują na atrakcyjność Pacanowa w zakresie turystyki literackiej oraz wpływu instytucji kultury, jaką jest Europejskie Centrum Bajki na stworzenie i ugruntowanie marki turystycznej Pacanowa.
Praca składa się z trzech rozdziałów. Rozdział pierwszy dotyczy dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz atrakcyjności turystycznej Pacanowa. W rozdziale drugim opisane zostały produkty turystyczne Pacanowa, jak również zaprezentowany został obecny stan promocji tego miejsca. Trzeci rozdział natomiast ocenił Pacanów, jako Europejską Stolicę Bajek pod względem miejsca w polskiej turystyce literackiej. Ostatni rozdział został podzielony na trzy podrozdziały, w których podjęto próbę odpowiedzenia na następujące pytania: Jaki jest wpływ turystyki literackiej na atrakcyjność turystyczną Pacanowa? Jaka jest skala i kierunki oddziaływania ECB na Pacanów i cały region? A także jakie są perspektywy rozwoju ECB jako instytucji oraz jego wpływu na Pacanów pod kątem turystycznym? W pracy wykorzystam głównie metodę monografii instytucji kulturalnej, obserwację oraz analizę raportów: Raport z projektu badawczego pt. „Koziołek Matołek zmienia…”, systemowy projekt badawczy uczestnictwa dzieci i młodzieży w kulturze, „Strategia rozwoju ECB na lata 2013 – 2020” oraz „Model zarzadzania” obrazujących funkcjonowanie i działalność ECB.