Co znajdziesz na tej stronie?
Opis pracy
Przyczyny kryzysu finansowego lat 2007 - 2009
Globalny kryzys finansowy pierwszej dekady XXI wieku jest uznawany za jedno z największych załamań gospodarczych w historii. Porównuje się go do Wielkiej Depresji lat 30. XX wieku, charakteryzującej się spowolnieniem gospodarczym, wzrostem bezrobocia i bankructwem firm. Przyczyny kryzysu są złożone i obejmują globalne nierównowagi ekonomiczne oraz utrzymujące się ujemne realne stopy procentowe.
W latach 90. i na początku XXI wieku kraje azjatyckie generowały dodatnie saldo handlowe, które reinwestowano na rynkach amerykańskich, gdzie stopy były ujemne. To spowodowało spadek realnych stóp procentowych i wzrost dostępności kredytów. Nadmierna ekspansja kredytowa, zwłaszcza na rynku hipotecznym w USA dla osób o niskich dochodach i słabej zdolności kredytowej, doprowadziła do nadmiernej spekulacji i zadłużenia.
Pakietowanie i sprzedaż kredytów hipotecznych na rynku wtórnym pogłębiły kryzys po spadku wartości nieruchomości. Dodatkowo, obniżenie stóp procentowych przez banki centralne przyczyniło się do zwiększenia zadłużenia i ryzyka finansowego. Kryzys ten był skutkiem interakcji wielu czynników, które wspólnie spowodowały destabilizację światowej gospodarki i rynków finansowych.
Opis zawartości pracy
Praca składa się z trzech rozdziałów. W rozdziale pierwszym zawarto analizę genezy i przyczyn kryzysu, w tym przyczyn pierwszej fazy kryzysu finansowego, kryzysu na rynku nieruchomości oraz kryzysu na rynku finansowym.
Rozdział drugi prezentuje kryzys finansowy na przykładzie wybranych krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Polska, Europa oraz Azja. W ramach kryzysu w Azji omawiane są m.in. mniejszy wzrost gospodarczy w Chinach oraz skutki kryzysu na rynkach finansowych w Hongkongu i Singapurze.
W rozdziale trzecim natomiast skupiono się na zwalczaniu kryzysu, przedstawiając wnioski i reformy wprowadzone po kryzysie, konsekwencje kryzysu i jego wpływ na światową gospodarkę, a także działania podjęte w celu zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości.
Całość opracowania oparto na literaturze przedmiotu oraz raportach i artykułach naukowych związanych z prezentowanym zagadnieniem.
Podobne prace
Europejska polityka bezpieczeństwa i obrony
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 134
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 63
Kryzys męskości we współczesnym świecie
Rodzaj pracy: Zaliczeniowa | Stron: 12