Opis pracy
Sukces w biznesie zależy od zasobu informacji, którymi dany podmiot dysponuje. Dostępność danych finansowych w obecnych czasach nie stanowi tak dużej bariery jak miało to miejsce jeszcze pod koniec XX wieku. Coraz większą uwagę przywiązuje się do jakości publikowanych raportów, precyzji informacji oraz rzetelności wykonanych czynności w tym zakresie. W coraz bardziej niepewnym otoczeniu gospodarczym, system rachunkowości opiera się na delikatnym równoważeniu możliwości wbudowanych w system rachunkowości systemu i wymagań użytkowników. Ponieważ przedsiębiorstwo ma przewagę w stosunku do użytkowników zewnętrznych ze względu na prywatne informacje kierownictwo wykorzystuje tę przewagę strategicznie w sprawozdawczości. Wszystkie transakcje przedsiębiorstwa muszą zatem zostać przetworzone i skontrolowane przed opublikowaniem sprawozdania finansowego. Audyt jest, innymi słowy, ważną częścią kontroli, która umożliwia przekazywanie i upublicznianie prywatnych informacji kierownictwa publicznych decydentom finansowym.
Celem pracy jest przedstawienie istoty badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, jego podstaw prawnych, roli oraz uprawnień jakie posiada podczas przeprowadzania audytu w danej jednostce. W pracy ukazano, iż informacje zgromadzone w trakcie badania sprawozdania finansowego ukazują obszerny obraz przedsiębiorstwa niezbędny do prawidłowej oceny kondycji finansowej, która pokazuje w ujęciu syntetycznym mocne i słabe strony najważniejszych obszarów gospodarki finansowej. Praca ma charakter teoretyczno-empirycznym i została przygotowana w oparciu o dostępną literaturę przedmiotu i aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Obejmuje zagadnienia powiązane z rachunkowością oraz analizą finansową.
Rozdział pierwszy przedstawia istotę sprawozdania finansowego, jego elementy oraz zasady rachunkowości dotyczące tworzenia sprawozdań finansowych. Ponadto omówione zostały wszystkie elementy sprawozdania finansowego podmiotów, które mają obowiązek dokonania badania.
W rozdziale drugim omówiono istotę oraz znaczenie audytu finansowego w przedsiębiorstwie. W dalszej części zaprezentowano cele i funkcje audytu finansowego w przedsiębiorstwie, przedstawiono również sylwetkę biegłego rewidenta. Ponadto zwrócono uwaga na rolę biegłego rewidenta w przeprowadzaniu audytu finansowego oraz na bardzo ważną etykę zawodu biegłego rewidenta.
Rozdział trzeci jest rozdziałem badawczym. Przedstawiono w nim analizę raportów z badania przeprowadzonego przez biegłego rewidenta w przedsiębiorstwie Dino Polska S.A. oraz przeprowadzono badanie podstawowych wskaźników w celu określenia kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Pracę kończy podsumowanie zawierające wnioski, jakie dotyczą oceny badania sprawozdania finansowego spółki Dino.
Podobne prace
Raportowanie informacji niefinansowych przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych na przykładzie sektora hutniczego
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 188
Sprawozdanie finansowe jako podstawa analizy działalności przedsiębiorstwa (na przykładzie)
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 100
Wycena wartości przedsiębiorstwa na podstawie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 67