Opis pracy
Rzecznik Praw Obywatelskich w ciągu ostatnich 21 lat swojego funkcjonowania w Polsce, na trwałe wpisał się w system ustroju konstytucyjnego organów państwa oraz mocno ugruntował swoje istnienie w świadomości obywateli. Od momentu powołania Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce nastąpiła jego bardzo istotna ewolucja, która była wynikiem ciągłej zmiany prawa.
Powstanie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce wyprzedziło zmianę ustrojową państwa. O ówczesnym stanie świadomości świadczy preambuła do tekstu ustawy z dnia 15 lipca 1987 roku o Rzeczniku Praw Obywatelskich , w której wskazuje się, iż Rzecznika ustanawia się w celu „umacniania socjalistycznej praworządności i stworzenia dalszych gwarancji ochrony prawa i wolności obywateli” .
W pracy, która składa się z trzech rozdziałów, przedstawiono usytuowanie Rzecznika Praw Obywatelskich w Konstytucji Polskiej z dn. 2 kwietnia 1997 roku oraz ustawie o Rzeczniku Praw Obywatelskich z 1987 roku.
Rozdział pierwszy przedstawia historię urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich oraz umocowanie w Konstytucji jak również w ustawie o Rzeczniku Praw Obywatelskich z 1987 roku.
Rozdział drugi przedstawia formalno prawne zasady działalności Rzecznika Praw Obywatelskich. W poszczególnych podrozdziałach przedstawiłem tryb powołania, czas trwania kadencji, obowiązki, kompetencje, strukturę oraz zasady działania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.
Rozdział trzeci zawiera funkcjonalny wymiar działalności Rzecznika Praw Obywatelskich poprzez funkcję ochronną, korekcyjną, innowacyjną i integracyjną.
Podobne prace
Rzecznik Praw Obywatelskich
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 88
Obywatelstwo Unii Europejskiej
Rodzaj pracy: Licencjacka | Stron: 56
Prawa i wolności człowieka i obywatela w stanie wojennym
Rodzaj pracy: Licencjacka | Stron: 48