Opis pracy
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw charakteryzuje się dynamicznym podejściem do otoczenia. Firmy są w stanie najszybciej reagować na zmieniające się potrzeby i preferencje potencjalnych klientów. Mają one trafne rozeznanie w sytuacji rynkowej, dlatego o wiele łatwiej angażują się w określone przedsięwzięcia inwestycyjne. Dla dużych jednostek działanie na małych rynkach staje się nieopłacalne, dlatego często one ustępują miejsca mikro bądź małym przedsiębiorstwom. Poprzez prowadzenie działalności na mniejszych obszarach rynkowych oraz na rynkach o niewielkim potencjale, przedsiębiorstwa z sektora małych i średnich przedsiębiorstw przyczyniają się do podnoszenia sprawności funkcjonowania gospodarki.
Istotny jest w szczególności fakt aktywizacji zawodowej ludności w regionach o niższym stopniu uprzemysłowienia. Rozwój małej przedsiębiorczości na tych właśnie terenach wydaje się być jednym ze sposobów na wyrównanie dysproporcji w rozwoju gospodarczym wiodących miast w Polsce oraz regionów uboższych, najczęściej tych, które są nieatrakcyjne dla dużych inwestorów. Działające w takich regionach mikro, mało i średnie przedsiębiorstwa, poprzez zwiększenie poziomu zatrudnienia oraz zaspokajanie bieżących potrzeb zamieszkałej tam społeczności, pozytywnie wpływają na rozwój społeczności lokalnych. Tym samym przyczyniają się one do rozwiązania szeregu problemów zarówno gospodarczych jak i społecznych.
Każde przedsiębiorstwo posiada majątek trwały oraz obrotowy, który jest niezbędny do prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej. Wydatki, które wiążą się ze sfinansowaniem poszczególnych składników majątku, mogą być finansowane z dwóch podstawowych źródeł, którymi są kapitał własny i kapitał obcy. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że kapitały własne pochodzą od samego przedsiębiorstwa bądź jego akcjonariuszy (udziałowców), a kapitał obcy pozyskiwany jest z zewnątrz. W Polsce oczywiście dominującą formą finansowania są zdecydowanie środki własne. Widać z tego jak trudny jest dostęp do kapitału obcego firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ wielu ekonomistów twierdzi, że działalność gospodarcza finansowania długiem jest kołem zamachowym całej gospodarki .
Celem pracy jest ocena źródeł finansowania oraz identyfikacja możliwych do pozyskania przez firmy mikro, małe i średnie, a także wskazanie najbardziej efektywnych metod pozyskiwania kapitału przez te przedsiębiorstwa.
Rozdział pierwszy obejmuje opis ogólnych uwarunkowań działania małych przedsiębiorstw w polskiej gospodarce. Opisana została rola sektora MSP w tworzeniu wzrostu gospodarczego w Polsce. Nawiązano także do charakteru źródeł finansowania tych przedsiębiorstw
Rozdział drugi zawiera opis niekonwencjonalnych metod finansowania bieżącej działalności z wykorzystaniem kapitałów obcych, w szczególności skupiono się na leasingu. Podkreślono rosnącą rolę subwencji i dotacji dostępnych dla sektora MSP.
Rozdział trzeci poświęcono finansowaniu działalności z własnego kapitału. Obok najczęściej spotykanych form finansowania z własnego kapitału, w postaci finansowania z zatrzymanego zysku, dopłat wspólników oraz odpisów amortyzacyjnych przedstawiono kwestię wsparcia ze strony emisji akcji.
W rozdziale czwartym przeprowadzono analizę szeroko pojętej oferty kredytowej. Uwzględniłem w niej zarówno kredyty bankowe, jak i kredyty doręczeniowe oraz formę sprzedaży ratalnej lub z odroczonym terminem płatności, które w języku potocznym nazywane są kredytami.
Literatura na podstawie, której napisano pracę, obejmuje zarówno pozycje książkowe jak i „Raport o stanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” oraz artykuły prasowe. Podczas pisania pracy wykorzystano również informacje, przekazane przez profesorów w trakcie wykładów, oraz informacje zamieszczone w Internecie.
Podobne prace
Alternatywne źródła finansowania działalności przedsiębiorstw sektora MSP
Rodzaj pracy: Licencjacka | Stron: 51
Fundusze poręczeniowe
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 77
Rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce na tle źródeł ich finansowania
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 78