Opis pracy
Przemiany zachodzące w polskiej gospodarce znajdują swe odbicie w zmianach uwarunkować o poziomu rozwoju społeczno – ekonomicznego regionów kraju i wchodzących w ich skład mniejszych jednostek terytorialnych. W jednych obszarach widoczne jest kształtowanie się sprzyjających czynników wzrostu gospodarczego, realne korzyści dla gospodarki społeczeństwa, w innych z kolei następuje regres. Podłoża regresu mogą być różne, najczęściej są one związane z niskim poziomem rozwoju społeczno – ekonomicznego danego regionu albo wynikają z przestarzałej struktury gospodarki.
Cechą gospodarki rynkowej jest dominujący udział sektora prywatnego w wytwarzaniu dochodu narodowego oraz tworzeniu nowych miejsc pracy. Jednocześnie aktywność prywatnych przedsiębiorców decyduje o obliczu gospodarki, poprzez kreowanie nowych produktów i usług, tworzenie wzorców konsumpcji, ścieżek kariery oraz etycznych wzorców zachowań. Szczególnym obszarem, w którym realizuje się zjawisko przedsiębiorczości, jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw, będący polem startu dla zdecydowanej większości przedsiębiorców, a dla niektórych stałym miejscem działalności. Rozmiary tego sektora są miernikiem aktywności społeczeństwa, jego zdolności do ponoszenia ryzyka i działania na własny rachunek. Jest on też wstępnym warunkiem pojawienia się w gospodarce innowacyjności, która jest nierozerwalnie związana z konkurencyjnością.
Dynamika powstania firm oraz ich liczebność ma wpływ na kondycję i strukturę gospodarki narodowej oraz aktywizację społeczno-ekonomiczną poszczególnych jej obszarów. Często dużą liczbę firm sektora MSP utożsamia się z prężnością gospodarki danego kraju.
W systemie uwarunkowań wpływających na kondycję omawianego sektora, znajdujemy zarówno uwarunkowania wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Te pierwsze mogą mieć charakter makroekonomiczny i mikroekonomiczny i związane są między innymi z instrumentami prawno-instytucjonalnymi, podatkowymi i parapodatkowymi, kapitałowymi itp. Podstawowe znaczenie ma tu łatwość wejścia na rynek (zakładania nowych firm), równoprawne traktowanie przez państwo wszystkich podmiotów gospodarczych oraz stopień swobody działalności gospodarczej. Uwarunkowania zewnętrzne wynikają głównie z korzystaniem z pomocy publicznej, stosowaniem europejskich znaków, norm i procedur jakości, swobody przepływu towarów, usług, kapitału i pracy itp.
Rozdział pierwszy został poświęcony teoretycznym zagadnieniom przedstawiającym Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, jej rysowi historycznemu, charakterystyce, strukturze organizacyjnej, a także celowi i przedmiotowi działania.
Rozdział drugi zawiera podstawowe wiadomości dotyczące przedsiębiorczości, metody wspierania, rolę i istotę przedsiębiorczości. Przedstawiono także Krajowy System Usług.
Rozdział trzeci zawiera charakterystykę wybranego przedsiębiorstwa od początku jego istnienia. W rozdziale zawarto rys historyczny badanego podmiotu, jego potencjał produkcyjny, przedmiot działalności i pozycję rynkową. Przedstawiono również szczegółową analizę wsparcia udzielonego firmie ze środków PARP.
Podobne prace
Gospodarka finansowa gminy
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 78
Konkurencja i współpraca banków
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 110
Administracja w prawie energetycznym
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 139