Opis pracy
W niniejszej pracy omówiona zostanie problematyka odpowiedzialności konstytucyjnej i karnej samej tylko Rady Ministrów. Regulując problematykę odpowiedzialności politycznej, Konstytucja z 1997 r. najszerzej i wprost unormowała mechanizm odpowiedzialności właśnie Rady Ministrów oraz jej członków przed Sejmem. Tak szerokie unormowanie w Konstytucji z 1997 r. mechanizmu odpowiedzialności politycznej Rady Ministrów oraz jej członków jest uzasadnione przyjęciem przez Konstytucję zracjonalizowanego systemu parlamentarno-gabinetowego, w którym problematyka politycznej odpowiedzialności Rządu jest jego elementem.
Przedstawione zostały kwestie dotyczące systemu rządów w świetle Konstytucji RP: zasady podziału i równowagi władz, pozycja ustrojowa Rady Ministrów i jej funkcje, sposób kreowania Rady Ministrów, oraz relacje między Parlamentem a Radą Ministrów.
Szczegółowo omówiono cała procedurę pociągania członków Rady Ministrów do odpowiedzialności konstytucyjnej i odpowiedzialności karnej. Zaprezentowano zagadnienie związane z postępowaniem w zakresie odpowiedzialności członków Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu. Scharakteryzowano miejsce i rolę Trybunału Stanu w systemie konstytucyjnych organów państwa, procedurę postępowania przed Trybunałem Stanu oraz sankcje wymierzane przez Trybunał Stanu.
Podstawę źródłową pracy stanowią monografie omawiające problematykę dotyczącą Rady Ministrów, podręczniki do prawa konstytucyjnego, artykuły z periodyków prawniczych oraz komentarze do Konstytucji RP.
Praca zawiera komplet przypisów wskazujących numery stron w wykorzystanej literaturze.
Podobne prace
Status prawny ministra w okresie PRL
Rodzaj pracy: Licencjacka | Stron: 49
Europejski Trybunał Praw Człowieka
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 113
Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO)
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 78