Opis pracy
Rozdział pierwszy analizuje podstawowe zagadnienia dotyczące małżeńskich ustrojów majątkowych obowiązujących w polskim prawie. Omawia się w nim proces zawarcia związku małżeńskiego oraz podstawy ustanowienia małżeńskiego ustroju majątkowego. Ponadto, dokonuje się analizy kształtowania i funkcjonowania tego ustroju w kontekście polskiego prawa.
W drugim rozdziale przedstawione są kwestie związane z ustawowym ustrojem majątkowym, który automatycznie powstaje w momencie zawarcia małżeństwa. Omawia się powstanie wspólności ustawowej oraz jej skład majątkowy. Ponadto, analizuje się zarządzanie tą wspólnością oraz sposoby jej ustania lub przekształcenia.
Rozdział trzeci koncentruje się na zagadnieniach związanych z przymusową rozdzielnością majątkową, która może być ustanowiona przez sąd w różnych sytuacjach. Omawia się procedury i przyczyny ustanowienia przymusowej rozdzielczości majątkowej, takie jak ubezwłasnowolnienie małżonka, jego upadłość czy separacja.
W ostatnim rozdziale przedstawione są różne możliwości ustanowienia ustroju majątkowego na zasadach umownych. Omawiane są poszczególne formy rozdzielności majątkowej, takie jak umowna wspólnota majątkowa, wspólność rozszerzona, wspólność ograniczona oraz rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Przedstawiane są również szczegółowe procedury związane z obliczaniem i wyrównywaniem dorobków małżonków oraz sposoby uprawomocnienia tych działań.
Podobne prace
Samorząd gminy w świetle Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego
Rodzaj pracy: Magisterska | Stron: 71
Bezpieczeństwo ekonomiczne Polski w latach 1945 - 1970
Rodzaj pracy: Licencjacka | Stron: 59
Administracja zespolona (na przykładzie)
Rodzaj pracy: Licencjacka | Stron: 60